Stypendium
images/pomocnicze_szablon/szkola.jpg

“Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” Frank Smith

Corocznie końcem września w naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych, którego celem jest promowanie nauki języków, różnorodności językowej i wielojęzyczności. W tym roku szkolnym również uczniowie po raz kolejny mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat języków europejskich. Nauczyciele języków obcych przygotowali dla nich wiele interesujących zadań.

Aby uatrakcyjnić naukę i połączyć ją z zabawą, wykorzystano kody QR - czarno-białe kwadraciki, które odpowiednio zeskanowane smartfonem, przenoszą na wskazaną stronę internetową, umożliwiają wyświetlenie jakiegoś tekstu lub pytania.  Nasi uczniowie skanowali kody i odpowiadali na 9 pytań dotyczących języków obcych, zobaczyli tym samym, że nauka języków nie musi być nudna, a w rozwijaniu umiejętności językowych można wykorzystać telefon komórkowy.

Dla osób nie mających aplikacji i nie korzystających z telefonów w szkole przygotowano również wersję z innymi pytaniami w formie tradycyjnej.

W klasie 4 została przeprowadzona  lekcja tematyczna z podręcznika Brainy „Languages and alphabets „(Języki i alfabety), natomiast w klasach 5-8 lekcje na bazie materiałów z Nowej Ery oraz platformy Wordwall. I tak wśród zadań z którymi zmierzyli się uczniowie znalazły się:

Słowa dookoła Europy - „Dobieranka”, czyli ile wyrazów odgadniesz? Nauczyciel rozdał uczniom puste tabele oraz podał słowa (mama, dom, samochód, cześć, nauczyciel), które należało wpisać w odpowiednim miejscu – język angielski, niemiecki, hiszpański, francuski i litewski.

Running Dictation – czyli „biegnij po słowo” – odmiana „bieganego” dyktanda. Uczniowie podzieleni na grupy ustalają role: sekretarza (siedzi przy stoliku i pisze) oraz biegaczy (biegną po słowo lub kilka słów); zadanie polega na bezbłędnym przeniesieniu i zapisaniu jak największej ilości słów w języku angielskim i niemieckim.

Dużo radości sprawiła też  uczniom zabawa z językiem rosyjskim – pisanie krótkich polskich słów za pomocą cyrylicy.

Korzystając z Wordwall poznaliśmy min. ‘kocham cię ‘ w różnych językach oraz rozpoznawaliśmy flagi krajów europejskich.

Działania w klasach  1-3 z okazji Europejskiego Dnia Języków obejmowały : konkurs na projekt koszulki propagującej dzień języków oraz lekcje okolicznościowe a w nich: zgadywania „Jaki to język ?”  „Fakt czy mit ?”

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi wkrótce a nagrody ufundowało wydawnictwo Macmillan.

 Wierzymy, że nasze działania przyczyniły się do popularyzowania wśród uczniów wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie, promowania różnorodności językowej i kulturowej i zachęcania do nauki języków.

                                                                         Nauczyciele Języków Obcych

1  2  3  4  5  PART 1634045758610  PART 1634045796181